Dariusz Kwiatkowski

doradca restrukturyzacyjny
radca prawny

Zakorzeniony w biznesie licencjonowany doradca restrukturyzacyjny i radca prawny. Doświadczenie zdobywał przy największej restrukturyzacji budowlanej grupy kapitałowej notowanej na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Skutecznie zrestrukturyzował warszawskiego dewelopera będąc wiceprezesem zarządu. Zasiadał w licznych radach nadzorczych spółek kapitałowych.
[Więcej >>>]

W uproszczonej restrukturyzacji potrzebna jest pomoc profesjonalisty

Dariusz Kwiatkowski|06 sierpnia 2020|Komentarze (0)

Uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne – wprowadzone do polskiego prawa na mocy „tarczy antykryzysowej 4.0” – z pewnością jest bardzo ciekawą opcją dla wielu przedsiębiorców borykających się obecnie z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa, których pełny rozmiar najpewniej poznamy w najbliższych miesiącach. Jak wiadomo kluczem do skorzystania z tego rozwiązania jest podpisanie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który właściwie bierze na siebie ciężar przeprowadzenia całego postępowania. Jednak uproszczone postępowanie ciągle pozostaje restrukturyzacją – to zaś oznacza, że zarówno dłużnik, jak i wierzyciele mają swoje obowiązki i prawa, o które powinni dobrze zadbać w czasie biegu sprawy. Tu z kolei warto skorzystać z pomocy pełnomocnika – specjalisty naprawdę znającego się na sprawie. 

Potrzebna pomoc profesjonalisty

Oczywiście nie ma przeszkód, aby doradca restrukturyzacyjny był jednocześnie adwokatem bądź radcą prawną, a więc profesjonalnym pełnomocnikiem. W istocie bardzo często tak właśnie się dzieje. Jednak w przypadku dłużnika – podobnie zresztą, jak wierzycieli – pomoc profesjonalisty nie musi sprowadzać się jedynie do prawidłowego obsadzenia organów postępowania. Jasne jest, że uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego po prostu nie da się rozpocząć bez podpisania umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który ma w tym przypadku pełnić rolę nadzorcy układu. Idzie o coś innego – to, że dłużnik taką umowę zawarł, nie oznacza, iż nie może korzystać z innego rodzaju pomocy, także prawnej. Co więcej, skorzystanie z niej bardzo często jest wskazane.

Wynika to z prostego faktu – w obecnych realiach właściwie każde postępowanie sądowe jest niezwykle skomplikowane i krzyżują się w nim kwestie proceduralne z materialnoprawnymi. Nie inaczej jest w przypadku restrukturyzacji, z tym, że tu dochodzą do tego jeszcze zagadnienia typowo ekonomiczne i biznesowe – związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa. Profesjonalne doradztwo więc może okazać się kluczowym elementem przesądzającym o sukcesie całej procedury. 

Łamigłówki legislacyjne na czas pandemii 

W czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa – a należy pamiętać, że uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne zostało przewidziane właściwie jedynie na jego czas, gdyż jak na razie będzie można z niego korzystać do 30 czerwca 2021 roku – ustawodawca zafundował nam prawdziwą karuzelę legislacyjną. Co prawda w polskich warunkach częste, a wręcz permanentne zmiany przepisów nie są niczym nadzwyczajnym, jednak już same „tarcze antykryzysowe” w swoich czterech odsłonach wprowadziły do polskiego systemu prawa ogromną ilość zupełnie nowych regulacji. Ich wykładnia często nastręcza poważne trudności, a jednocześnie ma kapitalne znaczenie właściwie dla każdego przedsiębiorcy – w tym mającego zamiar skorzystać z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.

Dlatego w czasie jego trwania warto mieć przy sobie doświadczonego prawnika, który zapewni systemową zgodność wszystkich podejmowanych inicjatyw. Wystarczy wspomnieć, że w wielu przypadkach rozpoczęcie restrukturyzacji może skutecznie pozbawić przedsiębiorcę możliwości korzystania z form pomocy państwowej. Poza tym pozostaje jeszcze obowiązek właściwego rozliczenia otrzymanego wsparcia, czy zadbania o szereg spraw pracowniczych, które – w ramach spodziewanego rozwijania się kryzysu – z pewnością staną się zagadnieniami coraz trudniejszymi i pilniejszymi.

W każdym razie samo zainicjowanie uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego nie oznacza automatycznego sukcesu – potrzeba jeszcze wdrożenia szeregu odpowiednich działań, a przede wszystkim czuwanie nad prawidłowym przebiegiem sprawy. Bez tego może się ona okazać fiaskiem, co zamknie możliwość ponownego skorzystania z tego trybu restrukturyzacji, a jednocześnie przedłuży czas do wyjścia z trudności ekonomicznych. To zaś jest na pewno zjawisko niepożądane – w biznesie zawsze liczy się czas, a w sytuacjach kryzysowych staje się on szczególnie cenny. 

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 325 275e-mail: biuro@kosmal-kwiatkowski.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kwiatkowski & Wspólnicy Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kwiatkowski & Wspólnicy z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kosmal-kwiatkowski.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: