Dariusz Kwiatkowski

doradca restrukturyzacyjny
radca prawny

Zakorzeniony w biznesie licencjonowany doradca restrukturyzacyjny i radca prawny. Doświadczenie zdobywał przy największej restrukturyzacji budowlanej grupy kapitałowej notowanej na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Skutecznie zrestrukturyzował warszawskiego dewelopera będąc wiceprezesem zarządu. Zasiadał w licznych radach nadzorczych spółek kapitałowych.
[Więcej >>>]

Tarcza antykryzysowa dla firm. Antidotum na koronawirusa

Dariusz Kwiatkowski|18 marca 2020|Komentarze (0)

Rząd ogłosił pakiet ustaw, które stanowić mają pomoc dla przedsiębiorców w dobie kryzysy gospodarczego wywołanego koronawirusem. Pakiet ten potocznie zwany jako tarcza antykryzysowa dla firm. Co w tym pakiecie się mieści? Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy?

Tarcza antykryzysowa dla firm. Wstępne informacje

Po drugie zakłada się odroczenie płatności składek ZUS na okres trzech miesięcy oraz rozłożenie po tym okresie ich na raty.

Po trzecie osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze oraz pracujące na umowę zlecenia i umowę o dzieło mogą liczyć na wypłaty do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia

Po czwarte prolongata rat kredytowych (co sugerował już Związek Banków Polskich), możliwa prolongata płatności za media.

Po piąte wprowadzenie ustawy antylichwiarskiej mającej na celu walkę z radykalnym podnoszeniem cen niektórych produktów, które wzrosły nawet kilkukrotnie w stosunku do czasu przed pandemią.

Po szóste rząd wspomniał o rozwiązaniach dla firm transportowych, sprowadzających się do możliwość przejęcia płatności rat leasingowych przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Po siódme mikropożyczki dla przedsiębiorców w wysokości 5 tys. zł oraz pożyczki i kredyty na korzystnych warunkach

Pakiet antykryzysowy według szacunku rządu to 212 miliardów złotych

Na razie nie znamy szczegółów a jedynie zapowiedzi rządzących. Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Zgodnie z deklaracjami Prezydenta gotowe projekty ustaw mają być gotowe do końca tygodnia i wtedy możemy liczyć na konkretne informacje.

Tarcza antykryzysowa ma być antidotum na kryzys wywołany koronawirusem

Na konferencji po Radzie Gabinetowej wskazano, że tarcza antykryzysowa dla przedsiębiorców, ma zawierać następujące rozwiązania:

Po pierwsze rząd ma zaproponować rozwiązanie mające na celu zapobiegnięcie utracie miejsc pracy przez pracowników. Pomysł ten sprowadza się do pomocy przedsiębiorcom przez państwo, które pokryje koszt 40 proc. wynagrodzenia pracowników, jednak tylko do wysokości wynagrodzenia średniego

Z całą pewnością przedmiotowe założenia są słuszne i zrozumiałe w obliczu nadchodzącego kryzysu, który dzisiaj następuje. Czy będą to rozwiązania na tyle skuteczne, żeby zabezpieczyć gospodarkę przed recesją? Z całą pewnością nie i pewnie wszyscy sobie z tego zdają sprawę. Gra się toczy raczej o to, czy uda się zminimalizować skutki nadchodzącego (czy właściwie już rozpoczętego) „koronakryzysu”.

Co jeszcze można zrobić?

Niezależnie od powyższych propozycji rządowych pamiętać należy, że utrata płynności to jeszcze nie koniec świata. Istnieją w Polsce już bowiem od 2016 roku elastyczne rozwiązania prawne, które pozwalają przedsiębiorcom przejść przez trudną sytuację finansową. Mam tu na myśli przede wszystkim prawo restrukturyzacyjne, jak również instytucji przygowanej likwidacji (tzw. prepack).

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 325 275e-mail: biuro@kosmal-kwiatkowski.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kwiatkowski & Wspólnicy Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kwiatkowski & Wspólnicy z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kosmal-kwiatkowski.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: