Dariusz Kwiatkowski

doradca restrukturyzacyjny
radca prawny

Zakorzeniony w biznesie licencjonowany doradca restrukturyzacyjny i radca prawny. Doświadczenie zdobywał przy największej restrukturyzacji budowlanej grupy kapitałowej notowanej na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Skutecznie zrestrukturyzował warszawskiego dewelopera będąc wiceprezesem zarządu. Zasiadał w licznych radach nadzorczych spółek kapitałowych.
[Więcej >>>]

Prawo restrukturyzacyjne – ratunek dla tonących firm

Dariusz Kwiatkowski|02 listopada 2015|2 komentarze

Prawo restrukturyzacyjne wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku. Ma ono pomóc przedsiębiorcom, którzy z różnych względów popadli w problemy finansowe i nie mogą sobie z nimi poradzić. Wprowadzi ona również szereg fundamentalnych zmian w otoczeniu gospodarczym kraju.

O zmianach w przepisach dotyczących restrukturyzacji upadających firm słychać od maja 2015 roku. Właśnie wtedy Sejm uchwalił nową ustawę prawo restrukturyzacyjne zmieniającą dotychczas niedoskonałe rozwiązania systemowe. Jak prawodawcy słusznie zauważyli, obowiązujące od ponad 10 lat przepisy, nie chronią ani interesów przedsiębiorców, ani ich wierzycieli.

Obecnie utrata płynności finansowej przedsiębiorstwa oznaczała jego likwidację, nowa ustawa ma zmienić to założenie. Prawodawcy słusznie zauważyli, że efektywna restrukturyzacja przedsiębiorstw, a nie ich szybka likwidacja, ma kluczowy wpływ na wzrost gospodarczy.

Prawo restrukturyzacyjne ma wspierać działania naprawcze przedsiębiorstw

Głównym celem nowej ustawy jest wsparcie działań naprawczych w przedsiębiorstwach, które tracą płynność finansową. Teraz nie tylko chronione będą interesy wierzyciela, ale również firmy. W myśl nowych przepisów, postępowanie restrukturyzacyjne powinno być wdrażane możliwie najszybciej.

Wchodząca w życie ustawa daje również wierzycielom i dłużnikom nowe narzędzia prawne, które mają pomóc zaspokoić interesy obu stron. Ma ona realizować strategię odbudowywania a nie burzenia, przez co daję ochronę przedsiębiorców, a co za tym idzie miejsc pracy oraz kapitału intelektualnego.

W ramach ustawy zostanie też stworzona nowy zawód doradcy restrukturyzacyjnego. W myśl nowych przepisów nastąpi ścisły podział osób zajmujących się upadłością przedsiębiorstw oraz tych, które będą starały się im pomóc „wyjść na prostą”. W przeciwieństwie do dotychczasowych instytucji, doradca restrukturyzacyjny będzie działał zarówno jako syndyk, nadzorca sądowy lub zarządca w postępowaniach sądowych oraz pełnił rolę konsultanta.

Doradca restrukturyzacyjny będzie także prowadził postępowania restrukturyzacyjne, ustalał kierunek działań oraz pomagał uzyskać dodatkowe finansowanie z pomocy publicznej. Nowa ustawa ma w założeniu poprawić sytuację polskich przedsiębiorstw, ale czy jej się to uda, będzie wiadomo najszybciej w przyszłym roku.

W tym blogu będę starał się opisywać własne doświadczenia z ustawą prawo restrukturyzacyjne.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 600 325 275e-mail: biuro@kosmal-kwiatkowski.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Waldek Zbik 28 sierpnia, 2017 o 15:11

Dzień dobry,
Czy dobrze rozumiem, że po zmianach w prawie z początku 2016 r. upadłość dot. wyłącznie likwidacji majątku upadłego (nie ma już upadłości z możliwością zawarcia układu)?
pozdrawiam,

Odpowiedz

Dariusz Kwiatkowski 3 października, 2017 o 16:06

Dobrze Pan rozumie, choć jest pewien wyjątek od tej reguły czyli układ w upadłości, ale to absolutny wyjątek od reguły.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Kwiatkowski & Wspólnicy Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Kwiatkowski & Wspólnicy z siedzibą w Warszawie.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem biuro@kosmal-kwiatkowski.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Następny wpis: